mathewmateo08 mathewmateo08
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 pounds of apples costs $35.50. What is equation for the cost in dollars, d, for the cost of a pound, p of apples

Respuesta :

sanyamjain99
sanyamjain99 sanyamjain99
  • 12-10-2021

Answer:

12p = 35.50d

Step-by-step explanation:

If you like my answer than please mark me brainliest thanks

Answer Link
angelchance062521 angelchance062521
  • 12-10-2021
Divide the amount of money by the number of apples to get the cost of a pound.
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this question :) thanks.
Which of the following statements best characterizes a basic difference between market economies and centrally- planned economies?Society relies more upon price
The handed down property is known as what
The area of the figure is square units.
What should be done to treat a second-degree burn?
What did Robert Millikan discover
is my prediction right? or no
please help ♥ 10 points and brainliest to first and best answer ;)
What is the expression in factored form? 3x^2 (2 is squared) + 26x + 35 a. (x+5)(3x+7) b. (3x+7)(x-5) c. (3x+5)(x-7) d. (3x+5)(x+7)
C. y D. y<3x+2 PLEASE ANSWER ASPAP!