hung311009 hung311009
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

I need help, can someone help me

I need help can someone help me class=

Respuesta :

BasicallyAmazon
BasicallyAmazon BasicallyAmazon
  • 13-10-2021

Answer:

Yes, the price is proportionate. Every rose cost 3 dollars.

Step-by-step explanation:

1 rose * 3 dollars = 3

3 rose * 3 dollars = 9

6 rose * 3 dollars = 18

9 rose * 3 dollars = 27

12 rose * 3 dollars = 36

15 rose * 3 dollars = 45

Equation

R*3=P

OR

Number of roses* 3 dollars per rose = Prices (Dollars)

Answer Link

Otras preguntas

Seven of the 10 children at art camp make an average of 8 paintings. The remaining children make an average of 12 paintings. What is the average number of paint
Please help! 1. Write a short paragraph about the conditions factory workers experienced in the early nineteenth century. Name one problem with conditions in
what is the number of C moles in 1.20*10²⁴ atoms of C
What happened in US during 1897?
Please help! I'm in a hurry :)
explain the significance of Yalta cold war Potsdam satellite nations iron curtain
A chattel slave was able to work off his debt and become free. True or flase
In order to keep a political speech brief, you should be able to summarize the main theme in ________________ sentence(s). a. 1 b. 2 c. 3 d. 5
Justin lives 4 3/5 miles from his grandfather house.What fraction greater than one can you write for 4 3/5?
what is -3 (4n+2)=3N=