blondieb3313 blondieb3313
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

If one pound of apples cost 50 cents about how much would one apple cost

Respuesta :

rspill6
rspill6 rspill6
  • 13-10-2021

Answer:  It depends on the weight of an apple.  If 1 apple = 0.50 lb, then 1 apple costs $0.25

Step-by-step explanation:

We need to know the weight of one apple.  If one apple weighed 0.5 lb, on the average, then:

($0.50/lb)*(0.5 lb/apple) = $0.25/apple

Answer Link

Otras preguntas

What are some possible themes of this book? A theme of a fiction story could be a message that the author wants you as the reader to see woven into the story. P
caffeine lewis structure
What is the significance of Ain't IA Woman?
12. what are some of the differences in how matthew, mark, luke and john communicate the story of jesus? know which gospel focuses on: 1) genealogy, 2) kingdom
aquel / mujer / comprar / una chaqueta
A person's duty and place in society is called Samsara Dharma Karma
some give me atleast 5
What is a real world example of a scenario from your own daily life that can be modeled by linear equation or function?
Which side would you pick? Loyalists?(I linked their arguments below) Or Patriots? Explain
What are the properties of the circumcenter of a triangle quizlet?