swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

If you flip the coin 96 times,how many heads?
What is Manifest Destiny and how do you think that played a role in the U.S. going to war with Mexico?
helppppppppppppppppp
Which represents the inverse of the function f(x) = 4x? Help plss !!
1. What is the apparatus used to measure production in plants ?
Which equation represents the relationship between the angles shown below?
What is the mean? 5, 10, 8, 9, 9, 9 TYPE ONLY THE NUMERIC ANSWER (Round to the nearest tenths place)
During winter, Alaska typically sees a decrease in the number of prey animals. In order to survive, Arctic Foxes will eat berries, seaweed, insects, and larvae.
Please see the file and help me. Giving Brainliest to the first correct answer!
provide the noun forms of the following (holy, healthy,just,wise,obey,sick,able, stable,foolish,practice,rub)​