BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which was one of the three estates of medieval Europe? A. clergy B. merchants C. slaves D. artisans
Me Charles cashed a $135 check in his bank. He received $5 bills and $10 bills. The # of $5 bills was 3 more than twice the # of $10 bills. How many bills of ea
What does each fruit symbolize in Esperanza rising?
which principle does the U.S. supreme court apply when it declares an act of congress unconstitutional
Which best describes the role of viceroys in Spain's American empire? A. Viceroys watched over the king's lands, increased his wealth, and carried out his wil
Guys, I really really need some help badly! I don't understand how to get the "GCF" aka greatest common factor. Can someone please explain this to me in full de
The highly organized farmers of the Ohio River Valley were called _________ Builders.
4(-5+2x)=36 what stands for x?
a rectangular billboard is 7 2/3 yards long and 4 yards wide. what is the area of the billboard?
a carpenter is making a circular table top with circumference 4.5 what is the radius of the table top in centmetres