iDetectYT3258 iDetectYT3258
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought 3.6 pounds of flour for a cake and paid $8.50. What was the cost per pound?

Respuesta :

minecraftknowsall
minecraftknowsall minecraftknowsall
  • 10-11-2021

Answer:

$2.36

Step-by-step explanation:

To find the price per pound is super easy. Just divide the price by the given pounds:

8.50/3.6=2.361=$2.36

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

Anyone knows the answer?
if x = 2 is a solution to the system shown below, then what must be value of b? y = 7x + 4 y = 3x + b ——————————————- (1) 5 (2) -4 (3) -17 (4) 12 thank you in a
The endosymbiotic theory helps to explain the origin of which structures? mitochondria ribosomes nuclei cell membranes
what is potential difference​
If Karla spent $200 on Wednesday to have the windows in her building washed, recorded the accounting event that afternoon and on Friday paid $550 for a repair t
when painting with oil paints what brush stroke do you use when painting the grass
XY is formed by X(-9,-7) and Y (-3,5 is line j is the perpendicular bisector of XY
Solve for X Solve for X Solve for X Solve for X Solve for X
The rigid bar is pinned at A and supported by two aluminum rods, each having a diameter of 1 in. a modulus of elasticity Eal = 10(103) ksi, and yield stress of
Although Vikram Patel mainly focuses on how the SUNDAR model assists underdeveloped and developing countries, he states that his model would also be empowering