ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

Steve has 120 feet of fence to make a rectangular kennel for his dogs. He will use his house as one side. Write an algebraic expression for the kennel's length.
Tim works part time at a retail store. His salary varies directly by the number of hours worked. Last week he arned $99.45 for 13 hours of work. This week he ea
How are hot spots used to track plate motion
How to draw a model to prove that 3/10 is equal to 9/30
How can I change 19/4 in a mixed number
Find two consecutive positive odd integers whose product is 35??
what's 33 1/3 as a fraction
why is 1/6 greater than 1/8 but less than 1/3
What is the integer for 3 people join?
How many nitrogen bases make up a codon and what does it represent?