zdeans8144 zdeans8144
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.

Respuesta :

DodgerLAFan123 DodgerLAFan123
  • 12-11-2021

Answer:

$24.75

Step-by-step explanation:

$8.25 is for 3. So triple that cost gets you $24.75

Answer Link

Otras preguntas

Will current flow more easily through a thick wire or a thin wire of the same material when connected to the same material when connected to the same material,
Find the difference. 7 7/8 - 3 1/4 ?
someone help me with this ..
someone help me with this ..
A lizard accelerates from 2 m/s to 10m/s in 4 seconds. What is the lizard’s acceleration?
The sum of two integers with different signs is 8. Give two possible integers that fit this description
WHAT SEPARATES JAPAN AND THE MAINLAND OF ASIA ?
What is three ratios equivalent to 18:4
Help me solve this And please explain
Joseph has a coin and a number cube. The number cube is labeled 1 -6. He flips the coin once and rolls the number cube once. What is the probability that the co