Melody08
Melody08 Melody08
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

A hen costs $4 and chicks are sold at 3 for $2. A farmer paid $100 exactly for 80 of these birds. How many of each type did he buy?​

Respuesta :

m4rcus06
m4rcus06 m4rcus06
  • 10-12-2021

Answer:

Above is the answer, coupled with a detailed step-by-step explanation. Thank you!

Ver imagen m4rcus06
Answer Link

Otras preguntas

wait a sec peeps tell me if these goodand anyone want to do an rp lol giving 10 points
NEED HELP ASAP -3/4(5p-12)+2(8-1/4p) thanks
Find the perimeter of the triangle
SOLVE ASAP PLEASEEEE!!!
rewrite 5+3/4x=3/8 so it doesn't have fractions
Here are three different recipes for Orangey-Pineapple Juice. Two of these mixtures taste the same and one tastes different. Recipe 1: Mix 4 cups of orange juic
Banana: The energy starts out ____ and flows through___ to _____. The matter moves from _____ to ____ when _____. ----------------------------------------------
Which law motion explains why a ball hit softly doesn’t travel as far as one that is it hard?
proportional relationships Homework 2
Do you believe the United States should develop a comprehensive and integrated mass transit system over the next 20 years, including an efficient rapid-rail net