summerh36
summerh36 summerh36
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of waxed paper costs $4.32. What is the price per inch?

A 9foot roll of waxed paper costs 432 What is the price per inch class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-12-2021

The price per foot is $0.91

Step-by-step explanation:

A 6-yard roll of butcher paper costs 16.38

1 yard = 3 foot

6 yards = 3 times 6 = 18 foot

the cost of 18 foot is $16.38

To find price per foot, we divide the cost of 6 yards by 18

16.38÷ 18 = 0.91

The price per foot is $0.91

Answer Link

Otras preguntas

write 30/3 whole or mixed number
Starting with x=4.62 repeating express x as a fraction in simplest form
(HELP MEH PLEASE) Write the equation of this line in slope-intercept form.
If it is 5 outside and the temperature drops 17 in the next few hours how cold will it get
“Cause to have known me would mean that there's a new me And if you think I changed in the slightest, could've fooled me” Can someone paraphrase what these l
Which part of the plant contains the most cells specialized for photosynthesis?
HELP ME PLEASE - BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER
What is the reactance of a 25 mF capacitor when the applied frequency is 400 Hz?
How many cords of wood could you fit in a room that is 4 yards long, 4 yards wide, and 2 yards high?
Whag word goes after ToMartin Luther king jr. would be a good civil leader to A. ImitateB. Rival