Seudónimo Seudónimo
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. What is the cost of a two-ounce bag.

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2017
3.60/6 = 0.60 per oz

for 2 oz.....
0.60 * 2 = 1.20 <==
Answer Link
shadoww
shadoww shadoww
  • 11-01-2017
a two ounce bag would cost $1.20
Answer Link

Otras preguntas

bones that surround the spinal cord are classified as
Write the slope-intercept form of the equation
Can you predict what changes will come to data storage in the next decade? 
How can I apply Characteristic of an ethical digital citizen?
Block 1, of mass m1, moves across a frictionless surface with speed ui. It collides elastically with block 2, of mass m2, which is at rest (vi=0). (Figure 1)Aft
Who might someone most likely vote for and why: someone with more political experience or someone with less political experience?
Which of the following would not be considered a characteristic of communism.
3. Rewrite the statement, "A dog is a puppy if and only if it is young," as a conditional and its converse. O A. Conditional: A dog is a puppy. Converse: A dog
At its height the ottoman empire
can someone please help me please