Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

According to the National Communication Association, _____ is fundamental to responsible thinking, decision-making, and the development of relationships and com
Wessner Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.20 Direct labor $ 2.80 Variable manufacturing ove
What is the maximum prison time one can serve for violating civil law?
Escoge la mejor respuesta. ¿Quiénes son los bisabuelos de Carlos y Lisa? Arturo Aida Beatriz Roberto
What is the role of the rectum?
Write x2-8+13=0 in the form (x-a)2=b
-3x + 4(2x-4y) -10y Simplify using distributive property. Plz help plz plz plz
A researcher in a Human Resources Unit presented a recent study, which showed a statistical significance between length of staff lunch breaks and low productiv
If you suspect that a Windows problem is related to the database that stores hardware and software configuration information, which Windows component should you
What is the slope and what is the Y intercept ANSWER ASAP