shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Need help with my outline it's for hills like white elephants by ernast hemingway Outline began v v v v v v v v v Hemingway uses specific word choice and the
Using sound waves, _______ signals allow oceanographers to determine ocean depth. a. sonar b. radar c. phone d. radio
PLEASE ANSWER ASAP NOT HARD JUST DONT UNDERSTAND 41 (a and b go with it)
The great famine was a time of widespread starvation in Ireland caused by the destruction of
Simplify the expression and explain each step A: 4(3x + 2)-2 Factor the expression completely B: 20b - 16
I need to check my work. What is 2.9-9.4.
which of these are considered characteristics of gang?select the three correct answers A.a format organizational structure B.a particular type of car C.a desig
Why couldn’t politicians formulate a long-term solution to sectional issues?
What is a mood disorder? A.a physical illness or injury that can result in brain damage B.a condition of extreme emotional changes that interfere with daily lif
Which of the following is an example of qualitative observation?