72322419 72322419
  • 11-01-2022
  • Health
contestada

You buy 5 pounds of cheese for $35. How much does one pound cost? *

Respuesta :

gisellecho16
gisellecho16 gisellecho16
  • 11-01-2022

Answer:

5 pounds = $35

1 pounds = x

35 divided by 5 is 7

Explanation:

1 pound = $7

Answer Link

Otras preguntas

passing involves the use of your signals, ____________, and physically turning your head to check your blind spots.
what is the word phrase for 5x+2
80,420,100 in wod form
i need the answer for this problem?
what comes next after 500,250,125,62.5
water is not a very good solvent. true or false
if a person were to travel 280km in 4 hours what is thier average speed?
what is terminal velocity?
What is 10 times as much as 70 is 1/10?
how many seconds is 12.6 minutes?