alicesmith10785
alicesmith10785 alicesmith10785
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

12 pens cost $6.55 What is the unit cost of each pen? Round.

$0.58


$0.52


$0.54


$0.55

Respuesta :

flinndm
flinndm flinndm
  • 11-01-2022

Answer:

$0.55

Step-by-step explanation:

6.55/12=0.54583333333

5+ is a rounded up

bellow 5 round down

.545 is all we need to know to round to .55

Answer Link

Otras preguntas

How did Shakespeare save the life of an inmate, literally and figuratively
Which graph represents the solutions to the inequality |2x − 4| less than or equal to 14? A. number line with an open circle on negative 5, shading to the righ
Select NC if the word relates to Neoclassicism or R if the word relates to Romanticism. analysis
What is the value of log0.5 16?
Studies have shown that alcohol use by the victim or perpetrator is involved in ________ of all rapes.
I NEED HELP!!!!! PLEASE ANSWER! FIRST CORRECT ANSWER WILL GET BRAINLIEST AND I WILL FOLLOW YOU! You travel along a straight highway, between two cities, 1000 k
which of the following was most influential in improving the daily lives of workers
Which processes add methane to the atmosphere
de ce canada este o tara francofona
A jar contains 38 marbles. It has 10 red, 22 black, and 6 green marbles. Two marbles are drawn; the first is not returned before the second one is drawn. What