geneanay7514 geneanay7514
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs Llanes ordered 4 pizzas for her class they ate5/6 of the pizza how much did they eat?

Respuesta :

Kogarashi
Kogarashi Kogarashi
  • 12-01-2022

Answer:

Here you go

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4}{1} *\frac{5}{6} = \frac{20}{6} = 3 \frac{2}{6} = 3\frac{1}{3} \\\\They~ ate ~3 ~and ~\frac{1}{3} ~of ~the ~ pizza[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???
help calculate 6x+14=32
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
WHERE DID MOST AMERICANS LIVE IN THE EARLY 1800S
If a rock is sitting in the dirt, the normal force from the ground and BLANK are acting on it plz help
Tickets to a play cost $14 each by mail, plus a $2 processing fee for each order or one or more tickets. Write a rule to describe the total cost as a function o
a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???
in a given training week a swimmer completes 1/4 mile on day one 2/5 mile on day two    and 3/7 mile on day three,,
A force of 200 N is required to keep an object sliding at a constant speed of 2 m/s across a rough floor. How much power is being expended to maintain this moti
What is the simplest form of the fraction 4/10