zariahwalford25 zariahwalford25
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

If 12 mangoes cost $480, what is the cost of 17 similar mangoes​

Respuesta :

nicholsonchase374 nicholsonchase374
  • 12-01-2022

Answer:$680

(if you ment $4.80 then it is $6.80, but i did not know just move your decimal

Step-by-step explanation

first you have to find the cost of one mango so you divide 480 by 12. You should get 40 (or .40 depending on the decimal.)then you do 40×17 and you should get 680 (again 6.80 depending on the decimal

Answer Link

Otras preguntas

select sí or no to indicate which of the following words you hear in the narration.
in the united states 16 out of every 20 cans are recycled what percent of cans are recycled
Which RNA types are involved in translation? A. mRNA, tRNA, siRNA B. siRNA, tRNA, rRNA C.tRNA, rRNA, mRNA D. rRNA, siRNA, tRNA
What outdoor activities do you like to do? Why do you enjoy those activities? What activities don't you like to do? Why? Write 5 complete sentences in Spanis
How was the Ganges river different from all the other river civilizations?
today I did something fun!I gave a kid a gold scar and he shot all the students #victoryroyale​
ANSWER IT!!! I ONLY HAVE MINUTES ​
Can you please help me
14. Earthworms are crucial for forming soil. As they search for food by digging tunnels, they expose rocks and minerals to the effects of weathering. Over time,
the sum of a number and 6 is greater than 76 write an inequality