gatsbysgirl7216 gatsbysgirl7216
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

bought 11 pounds of rice for $5. How many dollars did she pay per pound of rice? dollars per pound round your answers to the nearest hundredth.

Respuesta :

BeeBuzzBeeBuzz
BeeBuzzBeeBuzz BeeBuzzBeeBuzz
  • 13-01-2022

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11/5=2.2

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 13-01-2022

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

$5 for 11 lb

$5/(11 lb) = $0.45/lb

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of every line that is perpendicular to this one
Which of the following emerged as a new and popular social event in the 1920s? A Farmer Markets B. Book clubs C. Baseball games D. Church services
Question 2 of 15 U.S. citizens who favored the annexation of Texas argued that: O A. the United States already had a legal claim to land in Texas. O B. the Unit
Jorge is an administrative assistant. He was involved in a serious car accident and broke both wrists. Which of his insurance plans will provide him with income
In which number does the digit 2 have a value that is ten times as great as the value of the digit 2 in the number 135,284? A 29,831 B 42,938 C 298,893 D 326,89
----------What is the measure,in degrees,of angle VSR?
More than 33% of food produced globally never makes it to the table. Some of this wasted food spoils in transit, while consumers throw some of this food out. Du
208 ,204 ,200 45th term
I don't know what this is I need help
Find the slope determined by the following pair of points. (-2,-5), (-6, 0)​