Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

5+2(3x - 1)<- 12 What is the answer
how would you relate the left handed and right handed twins to your own concept of good and evil
This passage is excerpted from Louisa May Alcott, Rose in Bloom, originally published in 1876 Which choice best summarizes the passage?
Help...giving 20 points
Which statement best describes sentences with misplaced modifiers? O They usually sound smart and witty O They often sound musical and pleasant. They often soun
solve find the value of x​
How can I read this correctly
Schools across Georgia begin deep breathing program to reduce stress Program creator saw too much worry among students?
Increasing the rate of an impulse is the function of the_________. A myelin sheath B. axon terminals C. cell body D. axon
Complete the chemical combustion reaction of naphthalene, which demonstrates the conservation of mass. C10H8 + 1202 >>