Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Alma reasoned that adding a rational number with an irrational number would give you a rational number. is alma correct? explain your reasoning using words and
PLEASE HELP!!! (Picture attached)
The student nurse asks, "what it interstitial fluid?" what is the appropriate nursing response?
Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent a new nation, conceived in liberty, and dedicated to the proposition that all men are
very lost! help please
The sentence "the plan persuaded the passenger to buy the ticket for a first class seat." is problematic at the _______ level.
Recent studies indicate that coffee drinkers have a reduced incidence of symptoms of
Let f(x)=10x . which function represents a transformation of f(x) by a vertical stretch with factor 1.25?
do 10/12 and 40/56 form a proportion? if they do explain your answer.
Monkeys, chickens, and fish all belong under the _______ of "animal"