roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

How many sugar-phosphate strands exist in each rna molecule?
what unofficial helped immigrants and others cope with nineteenth and early twentieth century city life while also accepting bribes in exchange for favors
please help choose the best answer 3x < 30 A: x > 10 B: x = 3 C: x < 3 D: x < 10
Simplify the square root of 48 ( this can be expressed as √48)
Which of these steps has the u.s. recently taken to counter cybercrime?
some people have said rich get richer in the 1990s what factors can you cite to explain that what actually happened was more complex than this statement
Why would a plant close its stomata? a. because it's hot and they don't want to lose water. b. because its cold and they want to stay warm submit rewatch?
Holly has difficulty hearing but also has a problem identifying the direction and origin of a sound. holly is experiencing difficulty with
Write the standard equation for a circle with center (−6, −8), that passes through (0, 0)
Which eye condition is characterized by increased intraocular pressure?