Seudónimo Seudónimo
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-cup bottle of hair gel costs $23.20. What is the price per fluid ounce?
$_______

Respuesta :

robertsaisha36
robertsaisha36 robertsaisha36
  • 13-02-2022

Answer:

11.6

Step-by-step explanation:

Divide the 23.20 by 2 to get 11.6 per fluid. So the answer is $11.6.

Hope this helped you out!!!

Answer Link
chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 13-02-2022

Answer:

$1.45 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

There are 8 ounces in 1 cup

There are 16 ounces in 2 cups

Solve:

  • 16 ounces = $23.20
  • 1 ounces = $23.20 ÷ 16
  • 1 ounces = $1.45

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

A factory can package 2 cans of diced pineapple every 15 seconds. Predict how many cans will be produce during 8-hour work shift.
23 - | 3-4x | if x = 2
ln 2 - ln (3x + 2) =1
Which of the following is the BEST definition of a couplet? A. a group of four lines of verse B. a pattern of rhyming lines C. a group of two lines of verse
What problems did the labor unions face in the 1920's?
what are the bill of rights
23 - | 3-4x | if x = 2
What types of evidence do scientists use to determine evolutionary relationships among groups?
How would I right a thesis statement on Adolf hitler when it's a 5 paragraph essay and my three main points are: early years, becoming a leader, and leading up
Can I have help as fast as possible on this question? I am in a rush to Dance and I can't figure it out plz help as soon as possible