travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

how does geography affect Philippines history?
the product of 2 whole numbers is 10,000 if neither number contains a zero-digit , what are the 2 numbers ?plz help! its due tomorrow!
give two examples of technology  we use on earth that is a result of space exploration
The ratio of the side lengths of two regular hexagons is 3 to 7. If the area of the smaller hexagon is 18 square units, then the area of the larger hexagon is _
which state was the first to abolish slavery
how does geography affect Philippines history?
Briefly explain the key features of the North Atlantic Treaty Organisation (NATO).
what are some similarities for weathering and erosion
why was it important to the romans to control mediterranean lands
Explain how the fugitive slave act caused controversy between the north and the south?