edswife108 edswife108
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Omar paid $23.60 for 29.5 centimeters of wire. Find unit price in dollars per centimeter

Respuesta :

dreddle2009 dreddle2009
  • 10-04-2022

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

$23.60 divided by 29.5cm = $0.80 per cm.

Answer Link

Otras preguntas

The gap between the motor neuron and the muscle fibers it supplies is called
Which has the larger kinetic energy, a 10 g bullet fired at 400 m/s or a 80 kg bowling ball rolled at 6.5 m/s ?
What can be said about the border of the soviet union during the years 1939-1989?
write ( 5×1)+(1×0.1)+(4×0.01) in base ten numerals
What ions are made of more than one atom
What were the groups within the third estate
What made pony boy think they were not completely different from the docs ?
In which country did President George H.W. Bush's diplomatic skills result in a foreign policy that demonstrates the power of multilateralism?
Who Know how to Write personal Narrative Essay
How did the industrial revolution contribute to imperialism in the 19th century?