raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

Part I: Friction Parabola Track 1. Click Reset and observe the energy bars as the skater moves back and forth. As the skater descends his kinetic energy (green)
Why is crop rotation beneficial for maintaining an appropriate nutrient supply
volume with fractions 3 28 points
I'm thinking of 2 numbers that are multiples of BOTH 10 and 5. Which numbers could be my number?
Where are yall at? I NEED HELP! X marks the Spot? It looks like you need to draw a line on the map and see at what point the two lines intersect.
Simplify the picture is attach ​
Please Write In Your Own Words. Describe what will happen when a red blood cell is placed in: - hypotonic solution - hypertonic solution - isotonic solution In
Someone please helpp meeeee?!?!!
Which solo artist started her career as part of fifth harmony?.
1. Paul est arrivé ............ deux jours, mais je ne l’ai pas encore vu. a) depuis b) il y a c) dans d) pendant