tdsimmons1742
tdsimmons1742 tdsimmons1742
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which product costs the most per ounce?

Which product costs the most per ounce class=

Respuesta :

rafiya2
rafiya2 rafiya2
  • 10-05-2022

Answer:

Jose's cereal

Step-by-step explanation:

Per ounce:

Betty's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Jose's cereal = 0.09 dollars (9 cents)

Bob's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Betty's cereal and Bob's cereal cost the same amount per ounce (6 cents).

Jose's cereal costs 9 cents which is greater than 6 cents.

Jose's cereal costs the most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

when were the crusades fought?
A real number associated with any square matrix A, denoted by det A or /A/, what is it called?
what might people who were not as smart as other or who were weaker than other try to do
Negative criticism is generally ___
the difference between three times a number and seven is twenty. what is the number?
bob's video venue has a membership fee of $5.00 and tape rentals are $1.50 each. video heaven has no membership fee and tape rentals are $2.00 each. how many ta
What's your opinion about technology
Find an equation of the line that passes through the given point and has the indicated slope: (0,-2), m = 3
If an atom gains electrons, it becomes a a. negatively charged ion. b. neutral atom. c. negatively charged atom. d. neutral ion.
identify the SL unit you would use to measure the width of your classroom.