violetdancer violetdancer
  • 10-06-2022
  • Mathematics
contestada

How do I find the unit price

Respuesta :

lisee787 lisee787
  • 11-06-2022

Answer:

get the price of the item then divide by how many Oz or lbs you get unit price

examples 4 cakes cost $14.00 divide so one cake is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

can you simplify 6/23
How many weeks are in a year?
1. 92% of what number is 69? 2. 20% of what number is 3.4? 3. 10% of what number is 80? 4. 4% of what number is 25?
Which of the following will lead to speciation? A. Variation in gene pool B. Lack of mutations C. Absence of natural selection
How to solve 30b=$41.10
Infinite Algebra 2 Solving Multi-Step Equations Looking for an explanation on how to solve these two problems and what the correct answers are. How do I solve t
The largest European ethnic group to settle in Texas was made up of __________ people. a. Czech b. Polish c. German d. Mexican
Who proclaimed himself to be the Muslim savior?
What legislation gave black citizens the right to ride trains and use other public facilities? Farmers’ Alliance Dawes General Allotment Act Homestead Act Civil
Under the Contract Labor Act manufacturers a. deducted money from workers to pay off passage to America. b. hired union workers for factory jobs. c. paid factor