keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

Magnetic energy per unit volume is represented bya. B²/2μ0b. 2B²/μ0c. B²/μ0d. B²/2μ²0
Eliminate the parameter t to find a Cartesian equation for:x=t² and y=7+1t and express your equation in the form x=Ay² +By +C Find a, b ,c.
What communication is required if the aircraft returns to the gate?
uncements S y Tracker battery level (%) 20 8888 60 100 es ials hours since noon What is the range of the graph? A. 0≤ y ≤12 B.0≤x≤12 C. 20≤ y ≤100 D. 20100 OA 1
Which of the following tests must be satisfied for gains to be treated as ordinary income in a sale or exchange of property directly or indirectly between a per
Find the equation of the line tangent to the graph of x² - y² = -9 at (4,-5). (Remember to include "y=____ in your answer.)
What are some common clinical applications of LE CS?
BMD is used along with ______ to diagnose osteoporosis. 1) DEXA scan 2) bisphosphonates 3) biopsy needle 4) ERT 5) PET scan
English 11 Semester 1 Unit 1 Pretest
Describe the types of problems that increased intraperitoneal pressure can cause in PD patients.