patricialovett6724 patricialovett6724
  • 12-08-2022
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce box of cereal costs 2.99 dollars. how much are they charging per ounce?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 12-08-2022

Answer:  30 cents per ounce (approximate)

Work Shown

10 oz = 2.99 dollars

10/10 oz = 2.99/10 dollars

1 oz = 0.299 dollars

1 oz = 0.30 dollars

1 oz = 30 cents

The unit cost is approximately 30 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER I HAVE 5 MINS!! WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT
Task 2: Read the sentences, Circle the adverbs and write which question they refer to (how/when/where) (6pts) 1. The cat sat quietly watching the children. 2. H
Crowdfunding can be exempt from the registration requirements of the Securities Act of 1933 if shares are offered directly to investors. Select one: True False
Which of the following news presentations would most likely use colloquial diction? A. an evening news story covering the number of casualties that occurred dur
What is the maximum time someone can serve as president?.
What do you mean by pysco ?? :)​
New york city is often called “the city that never sleeps,” _______ long after sunset, lights from the city shine bright. A. because B. while C. if D. so
Find the product. 5(-3)=
A ball with a mass of 15kg sits at rest on top of a tall 5m table. What is the gravitational potential energy of the ball? a
Dwayne bought 12 yards of wrapping paper. How many inches of wrapping paper did he buy? Helppp