unknownperson9252101
unknownperson9252101 unknownperson9252101
  • 11-09-2022
  • Mathematics
contestada

How much money do you save by purchasing the vanilla cupcakes in a dozen Pak versus buying 12 individual cupcakes? $11.53 for dozen pack and twelve individual cupcakes is $2.15

Respuesta :

godsbre71 godsbre71
  • 12-09-2022

Answer:

You save $ 14.27

Step-by-step explanation:

12 dozen = 11.53

2.15 x 12 = 25.80

25.80 - 11.53 = 14.27

Answer Link

Otras preguntas

Change 5 2/3 to a mixed decimal and round to the nearest hundredth.
what is a carrier protein
the organ above is responsible for filtering wastes from the digestion of proteins and cleaning the blood of excess salts. It is found in the lower back, is the
Which equation would represent this problem? Five added to 3 times a number is equal to 8 less than 5 times the number
Which of the following statements about connecting paragraphs is correct? A. Two paragraphs may be joined by an action verb.   B. You can't state an idea in par
Raymond has a room that is 25 and a halg foot long he wants to cut it into 6 pieces that are equal in length how long will it peace be?
Average cost pricing in a natural monopoly will _____.
. Mr. Davis bought solar lights for a pathway at his house. The lights cost $29.95 each and have an additional delivery charge of $2.00 per light. How much did
What is the answer?
Hearing is psychological, while listening is physiological. a. True b. False