bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

If SA=1/2lp+B, find p What is the formula for finding p?
At the time that the spanish conquistadors invaded the inca empire, they were armed with state of the art weaponry. describe this weaponry.
what are the coordinates of the point of (-4,2) after a translation 2 units left and 2 units up?
Find the square root of 25.
John runs 3 miles, five days a week, because he enjoys the challenge and the way he feels afterward. john's reward for running is
Give at least two examples of actions protected under the privileges and immunities clause. what types of actions are not protected by this clause
As opposed to general-purpose applications which are widely used in nearly every discipline
One of the ways that ethnography is written in the twenty-first century has to do with native voices. in general, compared with the past, there has been _______
What's the first rule of fight club?
Greek heroic poetry and archaeological evidence attest to the mycenaean culture’s: