Diroosaamar Diroosaamar
  • 10-03-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost?

Respuesta :

deplorablesrus
deplorablesrus deplorablesrus
  • 10-03-2017
You have 12 cans and they cost $8 total
So you take 12 cans and divide by 8 which = $1.50 each
$1.50 x 18 cans = $27
18 cans will cost you $27
Answer Link

Otras preguntas

What statement is TRUE about the organization of an ecosystem? 1) The difference between a community and an ecosystem is that the community is only the biotic
Which of the following statements regarding carbon monoxide and radon is true? A. Both carbon monoxide and radon are colorless and odorless gasses. B. Both
2n - n+5=3 help please
what does Paine mean when he wrote "what we obtain too cheap,we esteem too lightly
3. Identify which activities are considered cardiovascular activities (both aerobic and anaerobic). (Select all that apply) watching TV moving a sofa walking t
Answers pleaseeee helppp!!!
Are these triangles similar?
how did African Americans influence modern dance
Jon has to pay $6.00 admission for the skating rink and $1.50 per hour to rent roller blades . How many hours can he skate for $25
Help!!!!!!!!!!!!!!!!! Can you help me with all of this PLZ!!!!