Katereeanitdesis Katereeanitdesis
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

The school store sells 18 folders for $4.50. which is not a unit rate to describe this sale? 0.25 per folder 36 folders per $94 folders per dollar 3 per dozen

Respuesta :

ak78
ak78 ak78
  • 11-04-2017
0.25 per folder due to the fact that:
$4.50÷18=$0.25
Answer Link
Mooshy
Mooshy Mooshy
  • 15-06-2018
Its $0.25 per folder, 4 folders per dollar, And $3 per dozen
Happy to help :3
Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the system of equations graphed below? (2, 4) (4, 2) (0, 6) (6, 0)
Muscle cells contract. this is possible because of _____.
Write a compound inequality to represent all of the numbers between -4 and 6.
Customer satisfaction surveys are an accurate and effective way to answer the balanced scorecard question: "how do customers see us?"
A Truck with a mass of 1500 kg is decelerated At a rate of 5m/s2. how much force did this require
The volume of 10 drops of a liquid is 0.1 fluid ounce. What is the volume of 1000 drops
What are some instances that influence teen alcohol use? (Site 1)
What is the main character called? protagonist point of view antagonist denouement character dialogue
A person supporting Eugene Talmadge for governor would have been MOST likely to belong to which occupation? A) doctor B) farmer Eliminate C) lawyer D) teache
The first phase in the separation process is the ________ phase. select one: a. preseparation b. psychic divorce c. pseudo-separation d. early separation