briannalane120
briannalane120 briannalane120
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help me i need an answer

Please help me i need an answer class=

Respuesta :

jackmac1 jackmac1
  • 12-04-2017
Julie wants to buy cartons of apple juice with $55. Each carton costs $3.75.
Let x be the number of cartons she can buy.

3.75x =< 55
Divide both sides by 3.75
3.75x / 3.75 =< 55/3.75
x =< 14.66666

Of course, she can't buy 14.666 cartons so we can the integer part only. Julie can buy 14 cartons of Juice.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

How do you find the perimeter of a dented square?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
How do you find the perimeter of a dented square?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret