errory errory
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

Whats the unit rate of 6 for 36.00 dollars?

Respuesta :

SamuelS
SamuelS SamuelS
  • 11-05-2017
if 6 items cost 36 dollars and x represents 1 item then:
x + x + x + x + x +x = 36
or
6x = 36
x = 6
Answer Link

Otras preguntas

Which words in the sentence make up the appositive phrase? There is a great deal of fiber in Dad's favorite treat, buttered popcorn with salt. A. of fiber B. wi
what is the value of b? 1/3 (2b +9)= 2/3 [b+9/2]
How to simplify 12ab^2÷15a^2 in rational expression
Help with number 27 can you explain how u got the answer
Help pleeeeaaaaaasssseeee Which number sentences show how to solve the problem? The truck driver loaded 72 crates of eggs. There are 36 eggs in each crate. The
Write a real-world problem that involves dividing a decimal by a whole number. Solve.
A group of students surveyed chose baseball as their favor sport in the ratio 3:8 A) if 132 students were surveyed, find the number of students that chose socc
Which of the following is true of the Canadian Shield region in North America? A It has a mild climate. B It has excellent farmland. C It is densely populated.
earths curved surface results in uneven heating of the surface. This uneven heating results in in the formation of...
Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?