wendow20 wendow20
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

One dozen eggs were purchased for $.89 how much do 4 eggs cost?

Respuesta :

MMMski
MMMski MMMski
  • 11-05-2017
I believe the answer is 29.67 (if I calculated correctly). However, it can easily round to $.30
Answer Link
Helper512 Helper512
  • 11-05-2017
There are 12 eggs in one dozen. 
Set up an equation
12eggs/0.89 = 4eggs/x
cross multiply and solve for x

or

just divide 0.89 by 3 because 4 eggs * 3 eggs = 12 eggs.
Answer Link

Otras preguntas

is relation to t a function? is the inverse of relation t a function?
list the six fundamental elements found in living organisms
how does a digit in the ten thousands place compared to a digit in the thousands place
Circle tens to make I hundred write the number in different ways
Dr. Fritschner advocates more radical, separatist strategies for women because she believes that their subordination is too embedded in the existing social syst
What else can you use besides BCE and CE?
a person who assigns more bandwidth to high priority applications or users is an ___A. instructional designer B. network administrator C. testing engineerD. cus
What does knowing and using visual art vocabularies help us understand and interpret works of art?
Choose all the answers that apply. Sex-linked disorders _____. affect males more than females, affect females more than males, can be carried by females, with
Which line is parallel to 8x+2y=12