iriana iriana
  • 10-04-2015
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25. Determine the unit cost per pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 10-04-2015
Divide the pounds by the cost.

38.25 / 45 = 0.85

So the cost per pound is $0.85.
Answer Link

Otras preguntas

Use the graph to determine the velocity between 6 and 12 seconds. 2 m/s What was the velocity over the entire trip? 0 m/s
Pls help me this is due today
Which sum is equal to 8/12
someone please help !!
There are 1,600 students at a university. 24% of students are sophomores, 20% are juniors, and 28% are seniors. How many students at the university are freshmen
Name three types of cells found in the human body. Where are they found and what are their functions?
What is significant about the Avesta? It is the set of Zoroaster's recorded teachings. It was a set of laws for the Persian Empire. It was a type of currency in
20 points i need help and explain because my teachers wants me to explain
(2ND TIME POSTING THIS!) What is the tough, elastic, fibrous connective tissue found in various parts of the body, including the joints, outer ear, and end of t
HELP ASAP!!! GIVING BRAINLIEST.​