lizbethfernadez lizbethfernadez
  • 10-08-2017
  • Mathematics
contestada

John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75 how much did the hamburger cost per pound

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-08-2017

there are 4 1/4 per a whole

 so multiply 0.75 x 4

0.75 x 4 = 3.00 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

microbes are also the foundation of what that feeds all life on earth?
Which point is a solution to the inequality shown in this graph
when was jesus born
Number the events in the order in which they took place. Antisemitism starts to develop in Europe Israel is created as a country. Many Jewish immigrants flee Eu
The Foo Fighters compete against 40 bands in the chicken soup county battle of the bands. the top 15% look complete in the virus state finals. how many bands w
How do I write a fraction in the simplest form
Excretory, digesrive, integumentary with systen preoares food for absorption into the blood stream
How many moles of PCl5 can be produced from 24.0 g of P4
The problems experienced by the British colonists were BEST expressed in which document? A) The Preamble B) The Federalist Papers Eliminate C) The
Which of the following is a pollutant that is measured by the Air Quality Index?