bridgetarviso bridgetarviso
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

kaylle and her mom went to the store for the school play they need 3 1/2 yards of string if each yard cost 4 dollars how much will 3 1/2 cost

Respuesta :

Qwerty115
Qwerty115 Qwerty115
  • 12-04-2024

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

Since we know that each yard of string costs 4 dollars, and that Kaylle and her mom need 3 1/2 yards of string total, we can:

- multiply 3 × 4 to get 12

Since 2 is 1/2 of 4, we can:

- add 12 + 2 = 14

3 1/2 yards of string will cost 14 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

-6/12multiply-9/14-15/24divide-9/14 with BODMAS rule method​
solve pls brainliest
What is the difference between internal citations and the works cited?
Write the correct form of the verb in parentheses then translate the sentence when done to English.
The following table shows data about the types of fossils found in certain sedimentary rock layers from the surface down to the lowest rock layer (Rock Layer E)
What is an advantage of using an energy pyramid to describe the flow of energy in an ecosystem?
How do you solve this?
Finish the format string to get the output shown below. Day >>>{ v8'_format('Day)
A crayon is shown here. 2 cm 12 cm 1.5 cm There are 24 crayons in a box. What is the approximate total volume of the crayons?
Bonjour, can you please do my French homework ex3. (Photo) Reliez les adjectifs à leur définition. Merci/: