collin4776 collin4776
  • 11-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of apples is 3 dollars, how many pounds can be purchased with 1 dollar?

Respuesta :

ammaarah2015
ammaarah2015 ammaarah2015
  • 11-09-2017
divide 1 pound by 3 which is approximately 7 divided by 3 the answer must be rounded up to a whole number
Answer Link

Otras preguntas

Carbohydrates give us energy. How does protein benefit us? A. It helps build muscles. B. It burns energy. C. It provides energy. D. It hydrates muscles
The following passage has not been edited, there is an error in each line. Write the INCORRECT word in column A and the CORRECT word in column B. Educated mothe
A 3.00-- kg rifle fires a 0.00500 m/s. Which force is greater in magnitude: (i) the force that the kg bullet at a speed of 300 rifle (ii) the f
If dn = ‾‾√24, what value of n makes this equation true?
How the population environment and health are related with different aspects? Elaborate
Need AssistancePlease Show Work​
An insurance firm reported that "the typical water-skiing accident occurs near the dock from which they start." Which of the following statistical measurements
Merchant Company purchased property for a building site The costs associated with the property were: Purchase price $191,000 Real estate commissions 16,600 Lega
Need help!!!! Show work plz
Gavin is selling water bottles at a baseball game to help raise money for new uniforms. Before the game, he buys 48 water bottles for a total of $18.50. At the