waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

Explain why there would be an environmental problem if the gas from Cu2S + O2 → CuO + SO2 were allowed to escape into the atmosphere.
What is the slope of the line that contains the points (7,-1)and(6,-4)
What is the purpose of this passage? to explain the new technologies farmers used in the 1800s to connect a period of Russian history with the history of sugar
14. What is the percent decrease on a DVD recorder that is marked down from $400 to $350?1. 87.5%2. 20%3. 12.5%5. 14.29%​
Which equation describes the line that passes through the points (1,3)and(-2,6)
BOSE Consider the quadratic function. f(p) = p? – Sp-5 What are the values of the coefficients and the constant in the function? a = -1, b = -8, c = -5 a = 1, b
Which process is a source of outdoor air pollution? releasing mold particles from an air conditioning vent emitting particles from a dump truck O releasing rado
PLS HELP ME IVE BEEN TRYING
what is the square root of -1?
Differentiate between between harasitic and Symbiotic association with the help of examples.