amu7 amu7
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets

Respuesta :

star030616
star030616 star030616
  • 12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123 ImFailingEasyAs123
  • 12-11-2017
45p

4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p

* = times
Answer Link

Otras preguntas

The county cleared this path and paved it with packed gravel, so they would have a peaceful place to hike and bike. Which of the following alternatives to the u
PORFAVOR AYUDAA :v!!!
Help please thanks!!!
help me please!!!!!⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️
Will mark BRAINLIEST! Show work ​
Please solve; help is appreciated
please help!!! will pick brainliest
What school did Brittany Bailey go to on a field trip that helped her decided on her career?
Name the three elements that are required to start a fire and identify a source of each elements ?
The ratio of students to adults on a field trip is 42 to 6. Which table correctly represents this ratio?