meatica meatica
  • 12-11-2015
  • Mathematics
contestada

Cereal costs 2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2015
Each ounce cost 17 cents so therefore 17x25 = 425 
1 dollar is equal to 100 cents so the answer is 4 dollars and 25 cents 
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Which is the most fundamental chord in music? A. consonant chord B. triad C. dissonant chord D. dominant chord E. arpeggio
17-5×4÷2 how do I answer that
Approximately what percentage of u.S. Children between 2 and 19 years of age are overweight?
What is the multiplicative inverse of 5 in z11, z12, and z13? you can do a trial-and-error search using a calculator or a pc?
Some nights, though, if she got a good idea, she rushed into Yoyo's room, a flushed look on her face, her tablet of paper in her hand, a cursory knock on the do
Which situation most likely resulted from the growth of globalization in the 20th and 21st centuries
Estimate. 365-219?
My teacher is as busy as a bee is it metaphor or simile
For a set population, does a parameter ever change? sometimes always unknown never if there are three different samples of the same size from a set population,
what are sides in a angle ?