rapbot36p0im0p rapbot36p0im0p
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price P you pay varies directly with the number of pencils you buy. Suppose you buy 3 pencils for .51. How much is each pencil in dollars?

Respuesta :

2033712695owpa4u
2033712695owpa4u 2033712695owpa4u
  • 12-12-2017
The answer is $0.17. Because three pencil is for $0.51, you just divide 0.51 by 3 to get the cost for one pencil.
Answer Link

Otras preguntas

When calcium reacts with water the temperature changes form 18c to 39c . Which statement is correct
3x-9=2x+4 solve this equation
Please help which figure represents an under defined term?
Which function, C(x), represents the monthly cost in dollars in terms of x, the number of gigabytes used in a month? C(x) = StartLayout enlarged left-brace 1st
Solve for x. −7≥13−5x Enter your answer as an inequality in the box.
In your own words, what are logical fallacies?
which of the following would not be considered a foul
What "red flags” does the FTC suggest consumers look for on product messaging in this article? Check all that apply.
how many 4s are in 36?​
Suppose that two groups are being compared, one with a sample size, n = 10, and the other with a sample size, n = 15. The standard deviation of the measurements