sipstick6609 sipstick6609
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

One ice cream cone costs $2. ron buys m ice cream cones for $24. which equation, when solved, will give the value of m?

Respuesta :

steve108 steve108
  • 11-01-2018
2m=24
M=12

So the equation is
2m=24
Answer Link
codymccamman codymccamman
  • 25-03-2019

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The main reason that it's important to test only one variable at a time is so that A. quantitative data can be recorded. B. qualitative data can be
Ecology involves the study of all of the following except for the interactions between A. atoms. B. individual organisms. C. populations. D. individual organis
how to find numbers between 0.22 and 0.23
What is the 33rd term of this arithmetic sequence? 12, 7, 2, -3, -8, -158 -157 -148 -147
What can you do to prevent running injuries? A. Run on hard surfaces, such as concrete and asphalt. B. Reduce the amount of walking you do during running sess
Taxonomy is an organizing science used in _____. 8 zoology botany all of these
What is a "balanced diet"?
true or false a brief summary of a plot events is called the synopsis
The oldest type of city government in America is the _______ form. A. city manager B. council-manager C. commission D. mayor-council
Should there be a comma after "as previously mentioned"?