jenniferblackp2e8mu jenniferblackp2e8mu
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans.

Respuesta :

breedavis813 breedavis813
  • 11-01-2018
I'm not completely sure what the question is, but, if it is how much money does it cost for one can of beans, the answer would be $1.29. 
Since she bought 3 cases with 6 cans, that would mean she bought a total of 18 cans. 23.15 divided by 18 is 1.286... so you can round it to 1.29. Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

compare transnet with a perfect competitor in terms of price, output and profit
Sandy and suzanne are planting flower pots around the school. Sandy has planted 33 pots and is planting at the rate of 10 pots per hour. suzanne has planted 25
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Number 4
if a story were set in a children's park which image would best symbolize friendship
the constitution may not be amended true or false
How does the economy influence energy source choices?
How does the speckled coat of a young deer help it to survive?
What argument is Susan B. Anthony making in the passage? - Male citizens created the laws to secure the rights of men, so legal reform is required to secure wom
The formula for finding the perimeter of an equilateral triangle is P=3s. How can you transform the formula so that it can be used to determine the length of on
The Kingdom of Ghana was located in Africa. northern west east south