kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

How did the relationship between peninsulares and creoles contribute to the fight for independence in Spanish America
How does water heat earth
Successful presidents must be able to communicate effectively and present their ideas in a way that inspires public .
Common coding variances include all of the following except A. provider. B. computer. C. insurance. D. coder
Thymine dimers can be repaired by Photoreactivation Repair or Nucleotide Excision Repair. - true or false?
______remains in the nucleus while ______ is found in both the cytoplasm and nucleus.
What type of transformation represents a pair of scissors opening and closing? a. translation c. reflection b. rotation d. none of these
What is a euphemism for death? A) resting in peace running in place B) C) taking a vacation working late at the office D)
Angelika just submitted her product for the first time, and she had 2 errors, 3 warnings, and 5 notifications. What does she need to fix in order for her ads to
Which transformation was applied to trapezoid MNOP