chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

what is 350 multiplied by 10 to the third power
List the next three terms in the following sequence: 1, 2, 4, 7, 11, 16,... Also list the number that would be the twentieth number in the sequence.a.23, 31, 40
Viruses reproduce by _____. asexual reproduction fission mitosis none of the above
Which kind of drama would require the audience to imagine the most?
evaluate the expression 10 to the 5th power
What is the measure of angle x? A pair of parallel lines is cut by a transversal. An exterior angle on the left of the transversal is labeled as 45 degrees. An
What is an axle from a car
define euphemism and explain how it is related to connotative meaning.
when two animals that are closely related have an offspring, it is referred to as ____________.
How to solve number 1?