Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

A lack of vitamin ______, may lead to scurvy.
Which contains mostly hydrocarbons? A. proteins B.salt C.gasoline
how many 3-digit whole numbers, whose digit sum is 24, are even?
Find the first, fourth, and eighth terms of the sequence. A(n) = –3 • 2n–1
What does ADF Means? What does CLO Means?
A lack of vitamin ______, may lead to scurvy.
How are OTC drugs different from prescription drugs?
A pharmacist is asked to compound 60 ml of an isotonic eye drop. drug x (a liquid with an e-value of 0.33) and sodium chloride will be used to prepare a final c
Gwyneth begins solving for x in the equation 2(x-4)=5(4-2x)+4x. After applying the distributive property and combining like terms, which equation will Gwyneth h
Do any of you know this?