Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

if 3.5 pounds of apples cost $4.55 what is the total price of 1 pound of apples?

Respuesta :

tonimae23
tonimae23 tonimae23
  • 13-01-2016
4 dolllars and 55 cents divinded bt 3.5 pounts equals 1 dollar and 30 cents. $1.30
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$4.55/ 3.5 pounds= $1.30/pound.

The final answer is $1.30/pound~
Answer Link

Otras preguntas

How can you assist the ProServices team in serving Pro customers in yourdepartment? Select all that apply.A. Pull orders for Pro customers in advance and have t
4 + (-13) Yajmmsmssjsjsjjsnssnsnnsnsxxdddddddd
Write 801 1000 as a decimal number.
The Pew Research Center for Religious Studies shows that in the United States there has been an increase in the percentage of people indicating no religious aff
A string is stretched and fixed at both ends, 200 cm apart. If the density of the string is 0.015 g/cm, and its tension is 600 N, what is the wavelength (in cm)
An organism that reproduces asexually will have
7x-y= 22 4x + 2y = 10 can someone help plz?
In the nation of Gondor, the EPA requires that half the new cars sold will meet a certain particulate emission standard a year later. A sample of 64 one-year-ol
Explain the meaning of planning​
Consider the following reaction at 298.15 K: Co(s)+Fe2+(aq,1.47 M)⟶Co2+(aq,0.33 M)+Fe(s) If the standard reduction potential for cobalt(II) is −0.28 V and the s